Atopické onemocnění zvyšují riziko chudokrevnosti u dětí

Atopie je definována, jako osobní nebo rodinný sklon ke schopnosti imunitního systému tvořit IgE protilátky a vyvíjet typické atopické onemocnění a to i při nízké stimulaci dávkami alergenů.

Do skupiny atopických onemocnění řadíme: astma, atopickou dermatitidu (atopický ekzém), alergickou (sennou) rýmu se zánětem očních spojivek a potravinové alergie. Minimálně jedno z těchto onemocnění se u atopických pacientů objevuje většinou již v raném dětství. Čerstvě publikované výsledky NHIS (US National Health Interview Survey), kde byli sbírané údaje mezi roky 1997 až 2013, potvrzuje, že výskyt atopických onemocnění u dětí a adolescentů je vysoký. 17 % dětí a adolescentů trpí sennou rýmou, 13% astmatem, 10% atopickým ekzémem, a 4% potravinovou alergií.

Typickým příznakem atopických nemocí je chronický zánět. Astma a atopická dermatitida sice postihují  specifické orgány, jako plíce a kůže, ale u každého atopického pacienta jsou přítomny i znaky celkového zánětu (vysoká hladina IgE protilátek a eosinofilia). Dospělé pacienty předisponuje atopie k nemocím jako vysoký krevní tlak, obezita nebo onemocnění srdce a cév. Atopické děti mají především zvýšené riziko infekcí.

Drury a spol. ve své studii nedávno zjistili, že u atopických dětí se častěji vyskytuje i chudokrevnost (anemie – snížený počet červených krvinek). Důvodem mohou být častější infekce, imunosupresivní léčba i přísné dietní opatření. Dle autorů se chudokrevnost vyskytuje nejvíc u děti a adolescentů s astmatem nebo atopickým ekzémem, a proto u nich doporučují pravidelnou kontrolu krevního obrazu.

zdroj:
Association Between Atopic Disease and Anemia in US Children
Drury KE, Schaeffer M, Silverberg JI
JAMA Pediatr. 2016 Jan 1;170(1):29-34.