Solárium a jeho rizika

melanom riziko

„Věkový limit nad 18 let pro používání solária může zachránit tisíce životů a miliony dolarů“  uvádí čerstvě publikovaný článek v časopisu americké dermatologické společnosti.

Dle studie amerických organizací FDA (Food and Drug Administration) a CDC (Center of Disease Control), zákaz používání solária u osob mladších 18 let může v mladé populaci (61 milionů amerických děti 14 let a mladší) zabránit vzniku 61839 melanomů, 6735 úmrtí na melanomu a 343 milionů dolarů výdajů v rámci zdravotnické péče souvisící s léčbou melanomu.

Nežádoucí reakce spojené s opalováním v soláriích byly zveřejněny již v roce 1994. Od té doby máme k dispozici tyto „up to date“ informace:

 

– 35% dospělých, 59% studentů, 17% dětí pubertálního věku navštívilo solárium minimálně jednou v životě

– 70% zákazníků v soláriích jsou mladé ženy. V skupině dívek a mladých žen od 15 do 29 let se výskyt melanomu zvyšuje rychleji, než u mužů  stejného věku, za co můžou hlavně tyto opalovací zvyky

už po jedné návštěvě solária před 35. rokem věku stoupá riziko melanomu, nejnebezpečnějšího kožního nádoru, o 59%, a toto riziko je každou návštěvou vyšší

už jedna návštěva solária před 35. rokem věku zvyšuje riziko i ostatních typů kožních nádorů, a to spinaliomu o  67% a basaliomu o 29%

– opakované ozařování kůže v soláriu způsobuje trvalé a předčasné stárnutí kůže, které se projevuje vráskami, ztrátou elasticity, pigmentovými změnami a ztenčením kůže, dále snižuje imunitu, a poškozuje oči (šedý zákal, riziko očního melanomu)

 

Stojí toto všechno za opálený vzhled?

Dieta a akné

Dieta a akné

Role diety u akné je dlouho diskutována téma.
Dle nejnovějších výzkumů lze konstatovat,  že strava  obsahující potraviny s vysokým glykemickým indexem zhoršuje projevy akné.  Nedávno publikované studie prokázali, že nízko glykemická dieta výrazně snižuje závažnost projevů akné, hladinu volných androgenů v krvi, a zlepšuje citlivost tkáni na inzulin. Histologické vyšetření po nízko glykemické dietě prokazují zmenšení mazových žláz, a pokles zánětlivých látek v kůži.

Role mléka v patogeneze akné sice není vědecky jednoznačně objasněná, ale mnohé observační studie naznačují jeho negativní vliv. Ukazuje se, že především nízkotučné mléko zhoršuje projevy akné, a to již při konzumaci jednou týdně, na rozdíl od sýrů a jogurtů, u kterých negativní efekt nebyl prokázán.

zdroj: Zaenglein AL et al. Guidelines of care for the management of acne vulgaris. J Am Acad Dermatol. 2016 May;74(5):945-973.

Více o nízko glykemické dietě

ABCDE melanomu

 

Melanom je zhoubní kožní nádor, který vychází z pigmentových buněk. Jeho četnost má stabilně rostoucí tendenci. Jde však o typ nádoru, u kterého včasná diagnóza a správná léčba vede k úplnému uzdravení.

Fakty o melanomu:

– každou hodinou zemře na světě 1 člověk na melanom

– četnost melanomu se od roku 1970 ztrojnásobila

– postihuje 1 z 33 mužů a 1 z 52 žen

–  je nejčastějším zhoubným nádorem ve věkové kategorií 25-29 let, a druhým nejčastějším mezi 15-29 rokem

– první návštěva solária před 35 rokem věku zvyšuje riziko melanomu o 59%

 

Rizikové faktory:

– UVB záření (sluneční záření, solárium), spálení od slunce (Jedno spálení od slunce v dětství zvyšuje riziko melanomu o dvojnásobek.)

– světlá kůže, pihy, světlé vlasy, modré oči

– vysoký počet pigmentových znamének (nad 100), vysoký počet dysplastických névů

– vrozené (tzv. kongenitální) znaménko

– FAMM (familial atypical mole and melanom syndrome)

– melanom v rodině

– předchozí melanom v osobní anamnese

– vyšší věk

– mužské pohlaví

– oslabený imunitní systém

 

Podezřelé znaky, ABCDE melanomu:

A – assymetry (asymetrie) – asymetrický tvar znaménka

B– border (ohraničení) – neostré, rozpité ohraničení, nebo výběžky

C – color (barva) – různé barevné odstíny

D – diameter (průměr) – větší, než 6 mm

E – elevation, evolution (vyvýšení, růst) – změna tvaru, velikosti, barvy, svědění

abcde_melanoma_eng

Znak ošklivého káčátka – pokud znaménko se výrazně liší od ostatních, je vždy podezřelé

Prevence melanomu:

–  fotoprotekce (vyvarovat se přímému a déle trvajícímu slunečnímu záření, použití krycího oděvu, klobouku, opalovacích krémů s vysokým SPF)

Diagnostika melanomu:

– samovyšetření  3x ročně

– preventivní vyšetření u kožního lékaře, prohlédnutí kůže dermatoskopem 1-2x ročně, při potížích hned

ATBM – robotické zmapování kožního povrchu
screening kožního nádoru
digitální dermatoskop

Atopické onemocnění zvyšují riziko chudokrevnosti u dětí

Atopie je definována, jako osobní nebo rodinný sklon ke schopnosti imunitního systému tvořit IgE protilátky a vyvíjet typické atopické onemocnění a to i při nízké stimulaci dávkami alergenů.

Do skupiny atopických onemocnění řadíme: astma, atopickou dermatitidu (atopický ekzém), alergickou (sennou) rýmu se zánětem očních spojivek a potravinové alergie. Minimálně jedno z těchto onemocnění se u atopických pacientů objevuje většinou již v raném dětství. Čerstvě publikované výsledky NHIS (US National Health Interview Survey), kde byli sbírané údaje mezi roky 1997 až 2013, potvrzuje, že výskyt atopických onemocnění u dětí a adolescentů je vysoký. 17 % dětí a adolescentů trpí sennou rýmou, 13% astmatem, 10% atopickým ekzémem, a 4% potravinovou alergií.

Typickým příznakem atopických nemocí je chronický zánět. Astma a atopická dermatitida sice postihují  specifické orgány, jako plíce a kůže, ale u každého atopického pacienta jsou přítomny i znaky celkového zánětu (vysoká hladina IgE protilátek a eosinofilia). Dospělé pacienty předisponuje atopie k nemocím jako vysoký krevní tlak, obezita nebo onemocnění srdce a cév. Atopické děti mají především zvýšené riziko infekcí.

Drury a spol. ve své studii nedávno zjistili, že u atopických dětí se častěji vyskytuje i chudokrevnost (anemie – snížený počet červených krvinek). Důvodem mohou být častější infekce, imunosupresivní léčba i přísné dietní opatření. Dle autorů se chudokrevnost vyskytuje nejvíc u děti a adolescentů s astmatem nebo atopickým ekzémem, a proto u nich doporučují pravidelnou kontrolu krevního obrazu.

zdroj:
Association Between Atopic Disease and Anemia in US Children
Drury KE, Schaeffer M, Silverberg JI
JAMA Pediatr. 2016 Jan 1;170(1):29-34.